Miközben a migráció által leginkább érintett országokban, ezen belül is főleg Nagy-Britanniában, dübörög a vita a bevándorlók körül (egyes lapok kifejezetten kampányt folytatnak), a minap kiderült, hogy a következő évtizedekben nélkülük komoly nehézségek adódhatnak.
Az Office for Budget Responsibility (ez egy független szakértőkből álló nem-kormányzati szerv, mely tanácsaival segíti a költségvetés előkészítését, szóval hasonló a magyar Költségvetési Tanácshoz) szerint a következő fél évszázad során több millió bevándorlóra lesz szükség, ha szeretnék fenntartani a brit gazdaság jelenlegi helyzetét.
Ha nem jönne több határátkelő az országba, akkor pár évtizeden belül a jelenleg a GDP 14 százalékát felemésztő nyugdíj-, szociális ellátórendszer és egészségügyi kiadások akár 20 százalékra is emelkedhetnek, ami súlyos problémát jelentene.
Hatmillió ember kellene
A szervezet szerint ahhoz, hogy ezt elkerüljék körülbelül hatmillió plusz munkavállalóra lenne szükség egy jellemzően elöregedő társadalomban, márpedig ezt a legkönnyebben a sokak által átkozott bevándorlásból lehet megoldani.
Az elemzés szerint ha a bevándorlás jelenlegi üteme folytatódna, akkor a felvett hitelek elérhetik a brit GDP 99 százalékát. Ha teljesen lezárnák a határokat, akkor ez a szám akár 174 százalék is lehet.
Ezzel szemben a kormány...
Mindez teljesen szembe megy a jelenlegi konzervatív kormányzati politikával (hja, a számok kegyetlen dolgok, ugye...), hiszen David Cameron brit kormányfő nemrégiben a Parlamentben éppen arról beszélt, hogy több tízezer főre szeretnék csökkenteni a bevándorlók számát. Tavaly 153 ezer külföldi vállalat munkát Nagy-Britanniában, ami 89 ezerrel kevesebb, mint egy évvel korábban.
„Nyilvánvaló, hogy mivel a bevándorlók inkább az aktív népesség köréből kerülnek ki, a migrációnak pozitív hatása van az állami szektor adósságának dinamikájára" – olvasható a jelentésben.
A dokumentum szerint az elöregedő népesség és a túlterhelt egészségügyi rendszer miatt 2019-ig 19 milliárd font pluszforrásra lesz szükség, amit vagy a költségek csökkentésével vagy adóemeléssel kell előteremteni.
Persze lehet semmit sem tenni és várni a csodát, ez viszont 65 milliárdos lyukat jelent majd a brit költségvetésben, ami már gyakorlatilag fenntarthatatlan helyzetet teremtene.
Emelkedő kiadások
Hatalmas problémát jelentenek már most is (és a helyzet csak tovább romlik majd) a nyugdíjkiadások. Jelenleg a GDP 5,8 százalékát költi az állam nyugdíjra, de ez az arány 8,4 százalékra ugorhat, még akkor is, ha 67 évre emelik a korhatárt.
Az egészségügyi kiadásoknál ugyanez a két szám 7 és 8,8 százalék, míg a tb esetében 1,3 és 2,4 százalék.
Röviden összefoglalva: lehet hangulatot kelteni (ugye, Daily Mail?), lehet utálni a bevándorlókat (mer' elveszik a munkát, mer' másképp élnek, mint mi, mer'mer'mer'), csak a kegyetlen számok azt mutatják, hogy nélkülük, nélkülünk egyszerűen nem fog menni.
Hát körülbelül ilyen az, amikor a valóság szájba vágja a politikai szlogeneket.
Azért én kíváncsi lennék egy ilyen jelentésre Magyarországgal kapcsolatban is. Ha tudtok róla, akkor akár a kommentekben, akár külön posztként jöhet!
Az utolsó 100 komment: