Magyarországra lassan végérvényesen beszökik az ősz, a maga randa (ámde szükséges) esőivel, az egyre hűvösebb (ez nem annyira szükséges) időjárásával. Remélem, nem tévedek nagyot, ha azt gondolom, jól esik ilyenkor egy út Hawaiira, pláne, ha olyan avatott vezetőnk van, mint Janek, akitől egészen meglepő dolgokat is megtudhatunk.
„Bár Hawaii közigazgatásilag az USA része, valahogy a szigetlakók ezt a tényt inkább nyűgnek találják, sem mint előnynek. Az 50. állam lényegében egy szigetcsoport, amely 5 főszigetből áll. Ha valaki azt mondja, 'Hawaii-on élek' az nem feltétlen jelenti azt, hogy a szigetcsoport Hawaii (ejtsd: Háuájii) nevű –egyben a legnagyobb - szigetén él, sokkal esélyesebb, hogy Oahu (ejtsd: Ovahú) szigetén tengeti mindennapjait. Ez talán a legjelentősebb, és legfejlettebb sziget is, mind turisztikai, mind üzleti szempontból.
Mi is az, amire fel kell készülnie annak, aki a szigetre látogat? Itt élnék a szerzői szabadsággal, az első írásomban a „turista vagyok" opciót mutatnám be, Oahu szigetén.
Turista vagyok
Az „aloha spirit". Jellemző Hawaii-ra, hogy az emberek nagyon nyugisak, jókedvűek, az életük a „Hawaii idő" szerint ketyeg. Programok szempontjából simán meg lehet tölteni 2 hetet csak Oahu-val. Ha valaki megengedheti, érdemes 4 napot szánni Hawaii szigetére, főleg a vulkán miatt. Ezt követően pedig vagy Maui vagy Kauai szigete lehet a célpontunk (szigetek között a repjegy 60-200 dollár között mozog).
Ha valaki turista, eleve úgy készül, hogy a paradicsomba jön, ami sokba fog kerülni. Magyarországról, időben megvéve a repjegy körülbelül 250e Ft/fő árból „megúszható" (+ vízumköltségek), de ez még csak ahhoz elég, hogy kilépjünk a reptér kijáratán a virágillatú párás helyi levegőre (aztán jön a 26 órás röpcsiút).
Időjárás tekintetében egész évben kiegyensúlyozott, kb. 28 fok a hőmérséklet. December – február a legesősebb időszak, de azért érdemes elmondani, hogy jellemzően csak 1-2 órát esik egyhuzamban, utána van egy kis szünet. Június – augusztus a turistaszezon, akkor, ha teheti, senki ne látogasson a szigetre...
Waiki
Szállást igénynek megfelelően lehet találni nagyon drágán, és olcsóbban is, attól függően, ki mire vágyik/mennyire tudja megfizetni a luxust. Az olcsóbb helyeken légkondi nincs, és a falak papírvékonyak, így ezekre a helyekre tényleg csak aludni érdemes hazajárni.
Az élet kb 30 százalékkal drágább, mint az USA többi részén (a mainland-en, ahogy a helyiek mondják), ami többeket sokként ér a bevásárlás után a pénztárnál. A boltok árai között meglepő különbségek vannak, így érdemes körbenézni, hogy mit/hol érdemes venni.
Általános irányként javasolhatom a Don Quijote nevű szupermarketet a város közepén, ott egész ésszerű árakkal találkozhatunk. Két embernek az étkezését, ésszerű keretek között (otthon / a szálláson főzve) heti 200 dollárból ki lehet hozni, de ekkor nem ittunk sehol egy koktélt (kb. 10 dollár), nem ettünk helyi ételeket (olcsóbb kajáldákban 10-15 dollár / fő, egyéb helyeken 30 dollár körül jön ki egy főre a kaja). Szintén itt érdemes ajándékokat, és helyi 'bizbaszokat' vásárolni.
Aloha ingért pedig érdemes ellátogatni valamelyik ROSS áruházba, ahol találunk olyat, amit pl. a helyiek is felhúznak. :)
Hanauma Bay
Sétálós shoppingolós programért pedig az Ala Moana bevásárló központot javaslom, és Waikiki bevásárló utcáit. Ha valaki valami igazi Hawaii emléket szeretne, annak javaslom a KOA fából készült bármit (szemüvegtok / keret / óra / telefontartó / gyűrű).
Vegassal ellentétben, itt bizony alszik a város éjszaka, nagyon kevés a non-stop szórakozóhely, erre érdemes készülni.
Autót bérelni érdemes a reptéren, a belvárosban 20 százalékkal legalább drágábbak az árak. Az enterprise-t tudom ajánlani mindenkinek. Nyugodt szívvel merem javasolni az alacsony fogyasztású economy kategóriás autókat, az SUV-re, bár rá akarják beszélni az embert, értelmetlen. Legalább is Oahu-n. Mindenhova jól kiépített út vezet.
A tömegközlekedés nagyon jól kiépített, mindenhova el tudunk vele jutni. Egy buszjegy $2.50, amiért egyszer átszállhatunk, egy megadott időn belül. Aki buszra száll, annál legyen egy vékony kis pulcsi, mert annyira nyomják a légkondit, hogy pillanatok alatt meg lehet fázni.
A népesség nagyon vegyes. Az ázsiai népcsoport a leggyakoribb, sok a Polinéz szigetvilágból bevándorolt emberke, és jelentős a helyi őslakosok aránya is. Mivel nagyon vegyes a népesség, így kulturális szempontból is nyugodtan mondható, hogy nagyon színes képet ad a sziget, ahogy a kulináris élvezeteket hajtók is megtalálhatják a számításukat.
Bármi is az, ami a hobbink (síeléstől eltekintve) itt biztos, hogy megtaláljuk. Mivel az egész sziget a turizmusból él, ezért esélyes, hogy valaki csak ránk vár, hogy boldoggá tegyen minket...
Bárki, aki szereti a jó kávét, nézzen körbe és keresse a KONA márkát. Ez az egyik szigeten termelt, helyi kávé (pl. ezt vásárolj a Fehér Ház is!), ami nagyon finom.
Szinte minden van
Hogy mit is érdemes csinálni/megnézni? A lista hihetetlen hosszú, mindenkinek azt javasolnám, hogy vérmérsékletéhez mérten keressen programot a neten. Szinte mindent meg lehet találni odafent.
Az biztos, hogy érdemes autót bérelni, és bejárni a sziget északi részét is, csodás helyekre juthatunk el, viszonylag rövid vezetés/séta után.
Ha tehetjük, nyugodtan cipeljünk ki a partra egy kis árnyéksátrat és grillt, a helyeik előszeretettel töltik így a vasárnapjaikat. Bizony felemelő érzés.
A magyar közösség szombat esténként a Kapoilani Parkban találkozgat, közel az akváriumhoz, a tengerparton. Egy palack borral érdemes lehet beköszönni hozzájuk / hozzánk.
A szürke oldal
A Waikiki városrész a turistáké, ott „mi vagyunk az istenek", ám innen kilépve, például az északi parton már nem olyan biztos, hogy nem futunk bele olyan helyiekbe, akik úgy gondolják, hogy nincs ott keresnivalónk. NEM ez a jellemző, általában az „aloha spirit" mindenkiben benne van, az emberek mosolygósak/segítőkészek, de a kivételekbe itt is belefuthatunk.
Ez alatt természetesen nem nyílt ellenségeskedést kell érteni, de éreztetik velük, hogy talán máshol kéne magunkat szórakoztatni.
A nagyon lepusztult, tisztán helyiek által lakott területeken pedig nem érdemes du 5. utána maradnunk, könnyen konfrontációhoz vezet ez a viselkedés. Hogy miért du. 5? Mert akkor már mindenki hazaért munkából, kint van a parton, és elindul a célzott lerészegedés.
Mivel jellemzően az ilyen helyeken a tengerpartok sem jól karbantartottak, így mint turista, nem is nagyon fogunk ezekre a környékekre keveredni, ám jó ha kicsit látjuk az érem másik oldalát.
Ami tilos
A tengerparton nincs alkoholfogyasztás, még barna zacsiból sem. Ha meglátja a rendőr / közterületfenntartó, az 500 dollár büntetést jelent. Persze jellemzően először figyelmeztetik az embert, de ez a „szerv" jó szándékára van bízva.
Bringázni a járdán, 'downtown' és 'waikiki' városrészekben TILOS, kötelező az úton haladni (felfestett bringautakon, amit az autósok jórészt tiszteletben is tartanak). A bringát mindig zárni, bizony lopják.
Autókban NE hagyjunk értéket (elöl), mert bizony törik őket. Az esetek 90 százalékában azokat nyomják fel, ahol mondjuk az utastérben maradt valami.
Ha vezetünk, nagyon legyünk észnél, mert (és itt főleg az ázsiaiakra gondolok) rengeteg féle vezetési stílus keveredik az utakon. Kicsit olyan, mintha lottózna az ember, amikor elindul otthonról. A platós autók platóján bizony lehet utazni, ha az ott utazók „biztonságáról" gondoskodik valami, továbbá pirosnál (ha külön tábla nem tiltja) lehet jobbra kanyarodni.
Tartsuk be a sebességhatárokat! Ez egy sziget, nincs értelme az egyik végéből a másikba 10 perccel korábban odaérni. Ráadásul MINDENÜTT rendőrök vannak, és pillanatok alatt lekapcsolják az embert. Sokba kerül, és inkább Mai-tai koktélra költsétek azt a pénzt. :)
Naptej KÖTELEZŐ. Minimum 30-as faktor. Akinek nem erősen kreol a bőre, az bizony mielőtt kilép az ajtón, kenje be magát. Hihetetlen gyorsan leég az ember, és nem véletlen nevezik 'lobsternek' azokat a turistákat, akik nem kenték be magukat...
Ha megpróbálsz itt élni
Mondanám, hogy Amerika, annak előnyeivel, hátrányaival együtt, de ez sajnos nem igaz. Rosszabb.
A fizetés legalább 30-40 százalékkal kevesebb, mint a 'mainland'-en, az élet ára pedig 20-30 százalékkal több. Cserébe az ember konstans jóidőt kap, 0 dolláros fűtésszámlát, és a hétvégén tengerpartot, vagy dzsungelt hegyekkel, vízi programokat. Talán úgy tudnám a leginkább összefoglalni, hogy „stílusos szegénységben" él itt az ember.
Az ingatlanárak az egekben, ezért a legtöbb helyi egy batár nagy autóval próbálja meg a státuszát bizonygatni, még ha egy szakadt kunyhóban is él.
Munkalehetőségek
A turizmus itt nagyon menő, így ha valaki ilyen téren gyakorlott (vendéglátás, hotel és hozzá kapcsolódó ügyek) az viszonylag könnyen talál munkát, olyan fizetéssel, amiből ki lehet jönni egy hónapban.
Az eladókat úgy-ahogy emberszámba veszik, de sokan vannak, így nehéz ilyen területen érvényesülni.
A betegellátás nagyon menő téma, így a nővérek gyorsan el tudnak helyezkedni, ha van gyakorlatuk, ÉS a megfelelő alkalmassági/honosítási vizsgákat elvégzik. Utána egész jó fizetéssel lehet elhelyezkedni. Szimpla betegápolókból viszont annyi van, hogy a legtöbbjük munkanélküli, így erre ne bazírozzon senki. Az orvosoknál más a tészta, ott, ahogy hallottam, még ha működhetnek is az USA-ban, itt nehéz helyet találniuk.
Takarító / mosogató manuál munkák. Nagyon sok az egyéb szigetekről bevándorló „helyi", akiket nyom a munkaügyi központ és támogat, így általában ők viszik el ezeket a melókat. Azért lehet találni, DE egy ilyen munkából azért nem lehet megélni. Max nagyon alacsony igényszinttel.
IT szakma elég keresett, főleg rendszermenedzsment, adatbázis építés/kezelés, statisztika, programozás.
Titkár/titkárnő: Ha van korábbi USA munkahely, akit felhívhatnak, viszonylag könnyen lehet munkát találni.
Tudományos szakma tekintetében érdekes a kép. Sok a biológus kutató, de viszonylag kevés a szabad postdoc hely, így van verseny rendesen, és bizony aki teheti, az a kapcsolatain keresztül próbálja megcsípni a munkahelyet. Csillagászoknak, viszont ahogy hallom érdemes errefelé nézelődnie.
Mérnök szakma esetében, egész jó reményekkel indulhat az ember, ha van gyakorlata. Számos állást hirdetnek, és egész jól fizetettek.
A fizetések
Ahogy korábban írtam, a fizetések rosszak. A minimálbér 7.25 dollár óránként, túlórát nem szeretnek fizetni... Egy admin assisstant 10-12 dollárt kap óránként, a 12 az már a felsőbb kategória. Az exec. assisstant-eknél ez olyan 14 dollárig is felmehet.
A havi 3500 dolláros fizu itt már kiemelkedően jónak számít.
Az ismeretség
Ez egy sziget. Itt mindenki ismer mindenkit, így ha vannak kapcsolataid, akkor kaphatsz zsíros melót, ha nem, akkor be kell érned a max. középfizetéssel. Kínosan ügyelnek arra, hogy egy bizonyos szint fölé, csak a cimbik jussanak, de ez máshol sincs különbül. Annyi, hogy itt annak ellenére teszik, hogy mindenki hirdeti magáról, hogy „egyenlő esélyt mindenkinek" munkaadó.
Egyébként meg fontos, hogy itt a fehér ember a kisebbség, és bizony sok esetben így is kezelnek minket.
Nyelvismeret
Az angolt szinte mindenhol megértik, beszélik. A sziget angolja az ún. pidgin, ami egy kicsit keverék angol, ezt igazából nem érdemes megtanulni.
A helyi hawaii nyelvet csak egy 5 százalékos kisebbség beszéli (az igazi hawaii-ak), így azt max. érdekességként tudom bárkinek is ajánlani.
Fontos, hogy mivel a jól fizető turisták jelentős része japán, így az angol mellett általában ezt kérik második nyelvként. A franciát, németet itt sajnos el kell felejteni, talán még az orosz, ami esetleg előnyt jelenthet.
A megélhetésről
Ha az ember egyedül akar élni, az emberi méltóságot megőrizve olyan 900 dollárért talál magának helyet a még élhető külvárosban. Amennyiben autód van, akkor lehet messzebb költözni, így akár 6-700 dollárért lehet szállást találni.
Egy kényelmes egyszobás (itt, ha egyszobásnak hívnak valamit, az nappali +1 szobát jelent) 1100 dollár körül már kapható. Jellemzően az ember fizeti a vizet / áramot, ez fogyasztástól függően olyan 60 és tovább összegből kihozható.
Egyébként az ember craigslisten találhat társaságot, ahova be lehet költözni albérlőnek, ezt azonban részleteiben nem ismerem. Fontos, hogy a jó helyeket, csak akkor kaphatjuk meg, ha van „credit history"-nk, és korábbi bérleményünk, akit fel tudnak hívni. Háttér nélkül, bizony számítanunk kell arra, hogy fel kell adnunk az elvárásainkat.
Havidíjas perc alapú mobilteló előfizetés 30 dollár (t-mobil. Ezért 1500 egység jár, ahol is 1 perc duma 1 egység / 1 sms 1 egység) és egy játszós mobilt kb. 30 dollárért lehet hozzá venni.
Élelmezésről korábban már írtam, heti 100-150 dollár. A bérlet 60 dollár, egy retúr buszút 2 dollár 50 cent.
Az orvosi ellátás kb. ugyan annyi, mint az USA többi részén, a havi biztosítás viszont egy főre legalább 100-140 dollár, aminek egy részét általában fizeti a munkahely (ez azonban plusz járulék, kérdezzünk rá).
A medical mellett külön téma a fogorvosi ellátás / biztosítás (dental) és a szemészet (vision). Ez plusz pénz.
Egy főre olyan 1800 – 2000 dollár kell a megélhetéshez, és akkor még nem tettünk félre.
Gyereknek, max fiatal korban érdemes itt kint nevelkednie, az oktatási rendszerük nem igazán versenyképes. Igaz, Barack Obama is itt járt suliba, de a középsulit már magániskolában járta, nem véletlenül...
Jótanács a munkakereséshez
Ha valaki resumé-t ír, mindenképpen tegyen bele referenciát (általában hármat kérnek). Érdemes különválasztani a szakmait és a személyest.
Pl.: sok munkahelyen csak a HR osztály adhat ki igazolást, akik abszolút nem tudnak arról nyilatkozni, hogy milyen ember vagy. Ezért érdemes a munkatársat / főnököt, akit akarunk, hogy megkérdezzenek személyes referenciaként megjelölni.
Ez az út szintén járható, ha nincs korábbi USA foglalkoztatód, de vannak ismerőseid a szigeten, akik helyiek (vagy legalább állampolgárok) és valamennyire ismernek.
Itt nem szokás válaszolni a beadott pályázatokra. Mert csak... Néhány esetben (főleg az automatizált rendszereknél) kap az ember visszaigazoló emailt, esetleg néha, egy „mást találtunk" személytelen üzenetet.
Sok az online álláskereső portál, ezek egész használhatóak. Rengeteg a fejvadász / temp agency cég, nekem nincs jó tapasztalatom velük. Senki ne veszítse el a reményt! :)
Végül pedig az "én, hogyan"
A szeretett feleségem biológus kutató, aki sikeresen megpályázott és megnyert egy pár éves postdoc kutatói helyet. Így J2-es „csatolt" vízummal vagyok így, munkát pedig teljes körűen vállalhatok.
Angliai MSc diplomám van nemzetközi üzleti menedzsmentből, és lényegében az uniós pályázatokban vagyok / voltam „zsoké". Komoly szakmai hátterem van, ami - mivel európai - itt fabatkát sem ér, ezért az irodai „kisegítő"szintet céloztam meg kezdésként (Admin Assist. helyeket).
Az eredmény? 80 elküldött Resumé, 6 nem nyert email, 3 állásinterjú, 1 siker. AA poszt."
Utolsó kommentek