Egy szőke kisfiú Dél-Amerikában, pláne egy kolumbiai kisvárosban nyilván hatalmas szenzáció. Olyannyira, hogy kézről kézre adják és fotózzák, ahol érik.
Az élmény a Mirador csapatárt érte Santana városában. Aki nem hallott még erről a településről, ne szégyellje, hiszen nincs benne sok különlegesség, igaz, a történelme egész érdekes.
„Bár a városka se nem nagy, se nem szép, mégis fontos helyszíne a történelemnek.
A Rio Magdalenán délre hajózó, majd Vélezen át a muiszkák meghódítására törekvő Jiménez Quesada itt kontaktált először a csitarake és a pare indiánokkal, akik később segítették őt és seregét Bacatá (mai Bogotá) lerohanásában.
Cserébe a konkvisztádor Santanának engedélyezte a szabad vásárokat, amik még hosszú évtizedeken át táplálták a csitarakék és parék közötti kapcsolatrendszert.
Az egykori indiánpiacok helyén ma is tartanak vásárokat szerdánként és szombatonként. Ma azonban nyugi van, így a település legnagyobb látványossága kisfiunk, Barangó lesz.
A főtéren szaladgálva felhívja magára a figyelmet az iskolából érkező diáklányok körében. Pár perc múlva azt vesszük észre, hogy Barangó kézről kézre jár a 12-16 éves korosztály képviselői között.
Kisfiunk még nem igazán beszél, de mindent ért nem csak magyarul, spanyolul is. Szavak nélkül is képes olyan előadást tartani, amivel azonnal levesz a lábáról vagy kéttucat kolumbiai lánykát. A többséget kielégíti egy kis gügyögés és buksisimogatás, de akinek van telefonja, az vadul fotózkodik vele.
Santanából megindulunk Barbosa felé. Fél óra elteltével pattanunk le a buszról a bocadillóról híres településen. A bocadillót guayabából készítik, ízre majdnem ugyanolyan, mint a birsalmasajt.
Túrák során mindig lapul nálam belőle egy darabka, de ezúttal nem a barbosai finomság miatt érkeztünk ide, hanem azért, hogy megpróbáljunk tenni valamit a laptopomért, ami Socorro óta halott. Sajnos ugyanaz az eredmény, mint Socorróban: azt ajánlják, menjek Bogotába.
Barbosa a környék legcsúnyább települése. Létezését a Tunját Bucaramangával összekötő útnak köszönheti, no meg annak, hogy a környező dombokon mindenki guayabát termeszt. 1940-es alapítása óta a település ennek a kettősségnek él: mindenki abból akar megélni, hogy bocadillót árul az átutazóknak. (...)
Eriék játszóteret keresnek Barbosában. Ami persze nincsen. De nem csak játszótér nincs Barbosában, hanem a bocadillón kívül nagyjából semmi. Szegény barbosaiaknak templomuk sincsen, mert azt elkezdték évekkel ezelőtt újjáépíteni, de befejezniük persze nem sikerült.”
A teljes posztot itt olvashatjátok el.
Gáttól gátig Hollandiában
Hollandiában vannak a vizek és vannak a gátak (kis túlzással). Márpedig amiből valahol sok van, annak sokféle nevet is adnak (például a spanyolban van jó pár megnevezés a tengerpartra, attól függ, milyen). Ezt vette át a Hollandokk.
„Mindenekelőtt itt van a waterkering fogalma, amit magyarul vízvédelmi műtárgynak fordíthatunk. A hollandiai waterkering rendszer összesen mintegy 17 000 kilométer hosszan védi az országot, ezen belül körülbelül 3 700 km hosszú a vízügyi hatóságok által kezelt kiemelt védműrendszer.
Természetes elemei – a duinen, vagyis a dűnék, illetve földgátak – mellett az épített szerkezetek, azaz a dijk és dam, a duzzasztógátak (stuw) és zsilipek (sluis), valamint a gombnyomással lezárható stormvloedkeringek dominálnak.
De mi is a különbség a dijk és a dam között?
Egy dijk fő célja, hogy a mögötte elhelyezkedő területet védje attól, hogy elárassza a víz. Hollandia legrégebbi dijkjának építési idejét egyébként a 11. századra teszik.
A dam ezzel szemben arra szolgál, hogy a víz megtartásával szabályozza a víz szintjét: áradáskor visszatartsa, alacsony vízálláskor pedig megtartsa a vizet.
A leghíresebb szabályt erősítő kivételként említsük is meg rögtön az Afsluitdijkot, mely mindkét oldalán víz terül el és a fenti két funkció mindegyikét egyszerre látja el. Elsődleges szerepe persze a tenger visszatartása.
A dijkokat többféleképpen is kategorizálhatjuk. Először is funkció szerint.
Rivierdijk nevéből kitalálhatóan a folyóvíz emelkedésétől védi a part mentén elterülő részeket. A teljesség kedvéért megemlítjük, hogy két alfaja is létezik: a winterdijk és a zomerdijk. Egy nyárigát a fő védvonalnál alacsonyabb, korlátozott védképességű hullámtéri töltés, amely leginkább a kisebb nyári árvizek ellen a mezőgazdasági termelés számára nyújt védelmet. A Winterdijk vagy bandijk pedig egy árvízgát, mely jellemzően a téli árvízektől véd.
Egy zeedijk természetesen a tenger vízét tartja vissza.
A ringdijk a víztől visszahódított területeket, azaz a poldereket védi.
Egy inlaagdijkot tekinthetjük egyfajta tartalék gátnak. Ezt a fajtát egy meglévő, és valamilyen ok folytán problémásnak tekintett gát közelében építik, hogy az eredeti gáttal kapcsolatot bármilyen probléma – például süllyedés vagy erózió - esetén védelmet nyújtson.
Waker en Slaper gátak: a slaper szerepe hasonló az inlaagdijkéhoz, viszont kialakulásuk ellentétes azokéval. Ugyanis amikor területet szerettek volna visszahódítani a víztől, a vízbe építettek egy új gátat.
A két gát között fekvő részt feltöltötték, illetve feltöltődött, így a régi gát fokozatosan tartalék szerepet kapott. A régi gátat nevezték tehát slapernek, míg az újat wakernek.
Hogy az éjszakai párhuzam még teljesebb legyen, említsük meg, hogy ha a fenti két gát mellett még egy harmadik tartalék gátat is felhúztak, akkor azt dromernek nevezték.
A másik megkülönböztetési lehetőség az építési mód szerinti.”
Akit ez is érdekel, olvassa el az eredeti posztban!
Vegyen piros telefonfülkét!
Vannak a klasszikus piros telefonfülkék Nagy-Britanniában, sajnos leginkább már csak képeslapokon. Így aztán amikor eladósorba kerül egy, az igazi Nagy Lehetőség. Most is akad ilyen - írta Christine.
„Kérem szépen ez az évszázad üzlete. Eladóvá vált egy tűzpiros telefonfülke a Waterloo állomás közelében.
Üzleti célra ajánlott, elektromos árammal rendelkező ikonikus telefonfülke az úgynevezett „K2” típus, Sir Giles Gilbert Scott által tervezve. Igazi történelmi ritkaság. Kikiáltási ára potom 45000 font. Ki ad többet?”
Képért még kattints az eredeti posztra!
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Utolsó kommentek