Az idei év különösen kedvez az összeesküvés-elméletek híveinek, legyen szó koronavírus-járványról, maszkviselésről, 5G-ről, a laposföldet meg talán már el is felejtettük.
(Fotó: pixabay.com/terrianneallen)
Nem csak magyar sajátosság megkérdőjelezni a koronavírus létezését és a járvány súlyosságát, de mint Veve posztjából kiderül, például az írek sokkal óvatosabbak, mint mondjuk a magyarok.
„Írországban hat hétre bevezetik a járványellenes intézkedések legmagasabb szintjét: az ország összes megyéjében az ötfokozatú skála ötödik, legszigorúbb kategóriája lép életbe.
Négy hét után felülvizsgálat jön, decemberben pedig remélhetően ismét a hármas, karácsonyra pedig a kettes, csak enyhén restriktív besorolás.
A jelenleg aktuális, a vírussal való együttélés kereteit megfogalmazó rendszer szerint ötös skála jelzi a helyzet súlyosságát. Minden egyes ír megyét ebben helyeznek el, s az egyes besorolások eltérő korlátozásokkal járnak együtt.
A Magyarországon teljesen elharapódzott összeesküvés-elméletek itt csak nagyon marginálisan vannak jelen, ami egyértelműen üdítő jelenség.
A legtöbb ilyen teória főleg kelet- és közép-európai migránsok körében terjed, akik feltehetően a kibocsátó ország közösségi csoportjaiból tájékozódnak. A bennszülöttek szinte kivétel nélkül tartanak a kialakuló helyzettől.”
A teljes posztot itt olvashatjátok el.
Korlátozások kanadai módra
A kanadai Ontarióban augusztusban napi 100 új fertőzött volt, szeptember végén már több, mint 600, mostanában pedig 900 körül jár a 14,4 milliós lakosságban. A korlátozásokról és a jelenlegi helyzetről a Juharszirup számolt be.
Várakozás a tesztelésre
„A lassan újra berobbanó járvány ellenére a konzervatív, tehát piacbarát kormány egészen sokáig bírta cérnával és október elejéig nem vezettek be újabb korlátozásokat, hogy ne üssék az amúgy is szenvedő gazdaságot.
Ez nem azt jelenti, hogy bedobták a gyeplőt a lovak közé, mert tavaszról-nyárról egy csomó korlátozás még mindig érvényben van. Például minden nyilvános, zárt helyen (boltok, épületek, stb) kötelező a maszkviselés, az éttermek, edzőtermek, mozik, kocsmák csak csökkentett számú vendéget fogadhatnak és a fizikai távolságtartási rendelkezések is hatályban maradtak.
Ezen kívül Kanadában (szövetségi szinten) még mindig korlátozzák a beutazásokat és bár repülővel állítólag egészen könnyű az USA és Kanada között repkedni, de a közúti autóforgalomban szűrik, hogy ki miért utazik, és aki nem „essential travel” céllal érkezik az USA-ból, azt visszafordítják a kanadai határon.
Aki pedig beutazásra jogosult, azt az indulási országtól függetlenül 14 napos karaténra kötelezik. Ennek betartásáról nem nagyon vannak információim, mert bár lehet cikkeket olvasni olyanokról, akiket több száztól ezer dollárig terjedő összegre büntettek a karatén szabályok megszegése miatt, de barátainkon keresztül tudjuk, hogy az ő családtagjaikat nem ellenőrizte senki augusztusban, amikor Magyarországról jöttek látogatóba.
Ezen intézkedések ellenére az országon/tartományon belüli nyári mozgolódás és persze a fegyelmezetlen emberek miatt sajnos a népesebb régiókban újra teret nyert a járvány, amit a fenti grafikon is jól mutat.
Jelenleg a megbetegedések fele Ontario három legnépesebb régiójához köthető. Ezek Torontó (6.2 millió ember), Ottawa (1 millió lakos), Peel (1.4 millió lakos). Peel egyébként Torontó mellett található, néhány nagyobb városa már teljesen egybeépült Torontóval.
Október elején volt olyan nap, amikor a napi új megbetegedések száma a 900-as szint fölé ugrott. Ez volt az a pont, amikor a tartományi kormány a fenti három régiót, és egy héttel később a szintén Torontóval határos Yorkot a Phase3-ból visszatették egy módosított Phase2-ba.
Ez azt jelenti, hogy az edzőtermeket, kocsmákat bezárták, nem lehet beltéri rendezvényeket tartani, az éttermek megint csak kiszállításra főzhetnek és a beltéri csoportokat 10 főben maximálták, ami vonatkozik a magán eseményekre is.
Én egyébként nem annyira aggódok a fenti számok miatt, mert a minden nap frissített online statisztikák jó támpontot adnak ahhoz, hogy a minket érintő kockázatot fel tudjuk mérni. (...)
Az oktatási intézményekben is nagy a szigor, a gyerekek csak a szünetben vehetik le a maszkokat (amikor az udvaron vannak vagy esznek), a szülők nem léphetnek be a suli területére és a protokoll szerint ha egy osztályban azonosítanak egyetlen beteget, akkor az egész osztály köteles otthon maradni 14 napig.
Erre sajnos vannak már példák, mert egészen sok helyen volt már megbetegedés iskolákban. Az esetszám dinamikusan emelkedik, de jelenleg a több ezer iskolából (még csak) 5 van zárva.
A villám csapkod körülöttünk is, Waterloo régióban van kb. 5-6 iskola (többnyire középsulik), ahol vannak/voltak COVID-os megbetegedések, de a mi sulinkban egyelőre nem volt még hivatalosan azonosított beteg. Kopp-kopp.
Márk a Hálaadási hosszú hétvége után náthás lett, folyt az orra és köhögött is. A tartomány ilyenkor elvárja, hogy egy online oldalon közzétett feleletválasztós teszt alapján értékeljük magunknak, hogy mehet-e a gyerek suliba. (...)
Csütörtök reggel odagurultunk egy parkolóba, ahol drive-in tesztelés végeznek. Érkezéstől távozásig kb 20 percet töltöttünk az autónkban, a mintát vevő néni ügyesen megnyugtatta az izgatott Márkot, levette az orrváladékot és péntek reggel már láthattam is a negatív eredményt online.
Márk péntek reggelre már jól érezte magát, az orrfolyása teljesen elmúlt és a köhögés 90%-a is, ezért felajánlottuk neki, hogy mehet iskolába ha akar, vagy maradhat itthon még egy napot, de akkor házit kell csinálni legalább 1 óra hosszat.
Szerencsére a sulit választotta és mi pedig a negatív teszt eredmény birtokában nem aggódtunk azon, hogy akkor most lefertőzi-e a teljes osztályt vagy sem.
Azt gondolom, hogy nem ez volt az utolsó tesztelésünk, de remélem egyhamar nem kell mennünk.”
A teljes posztot itt találjátok.
Istanbulkart 2020
Már másfél év telt el azóta, hogy Isztambul megavárosának új vezetése lett. CyberMacs szerint ez idő alatt sok minden változott, mást ne mondjunk, az istanbulkart is új tulajdonságokkal lett felruházva.
„Ugye ha mindenki otthon van, akkor mindenki otthon van, nem pedig a buszokon. 2020 márciusában szépen mindenki bezárkózott a lakásába. Majd jött a szép idő, és ilyenkor hatóságilag is rátettek egy lapáttal: hétvégenként teljes kijárási tilalom volt. Ilyenkor csak azok voltak kint, akik azt fotózták, hogy rajtuk kívül senki sincs kint. (...)
De mi lenne, ha az istanbulkartot lehetne úgy használni, mint egy feltöltős kártyát, és tényleg lehetne vele ehető dolgokat is venni?
Nem tudni, melyik volt az első cég (bár biztosan utána lehetne nézni) melyik elkezdte az istanbulkartot is elfogadni, mint fizetős eszköz. Valószínűleg valamik nagyobb üzlethálózat. (hacsak nem a sarki kisboltban a Mari néni jött rá, hogyan lehet a rendszert meghackelni, és lecsapolni a rajta levő pénzt). De ma már több üzletben is lehet vele vásárolni.
Az istanbulkart össze lett kapcsolva más törzsvásárlós kártyákkal. Példánkban (nem reklám értékű – sajnos) a Migrosban lehet istanbulkarttal fizetni. Cserébe a Migrosban kapott pontokat lehet máshol elhasználni. Pl. buszozásra, hajózásra, biciklizésre, vagy városi WC-zésre (máris összekötöttük az inputot az outputtal..).
De nemcsak a Migrosban, hanem az A101-ben hálózatban vagy az online Getir-ben is használható. Meg még ki tudja hol…
Mindezzel bővültek azok a helyek is, ahol “alapesetben” is használható az istanbulkart. Ezek azok a dolgok, amelyek már régóta tervben voltak, és folyamatosan bővítették.
Ilyen a parkolás és a nyilvános WC-k, amelyek már régebb óta üzemelnek. Újdonság, hogy az isztambuli strandoknál (isper), egyes éttermekben és kávézókban (Beltur, Istanbul Sosyal Tesisler), és egyes taxiknál (iTaksi) és bicikli kölcsönzőknél (babike) is használhatjuk.
Használhatjuk még a palackos víz automatizálnál (Hamidiye) is. Ami azért izgalmas, mert ha a közelben palack visszaváltó is van, akkor a kiürült műanyagot oda bedobva valamennyi pénzt visszatölthetünk a kártyára. Így elviekben csak a vízért fizettünk, a palackért nem. Hiszen (elviekben) csak a vizet fogyasztottuk el, a palackot nem.
Mindennyi jóság mellett folytatódik az istanbulkart átvitele a mobil telefonokra is. Tavasszal elkezdték tesztelni azt a technológiát, hogy a kártya helyett egyszerűen a mobil telefont használjuk.
Ez ugyanúgy tud működni, mint amikor a bankkártya helyett használjuk a telefont (vagy jobb helyen az okos óránkat). Ennek igazándiból olyan komoly technikai akadálya nincs.
Mégis valahol akadozik a rendszer… talán nem szeretnék, ha a török hackerek már az első nap darabjaira szednék a mobil applikációt, és saját feltöltő program írjanak helyette.
Egyenlő egy köztes megoldás kezd kialakulni, a QR-kódos fizetés. Ebben az esetben, ha valami megtetszik, haza akarjuk vinni, és még ki is akarjuk fizetni, akkor egy QR-kódot kell a telefonon lévő istanbulkart programnak megmutatni. És már hopp! Át is ugrott a pénzünk az eladóhoz! (...)
Összességében tehát elmondhatjuk, hogy az istanbulkart kilépett abból a kategóriából, hogy csak busszal-villamossal-hajóval-metróval-felvonóval használjuk. Szépen lassan talán tényleg egy általános Isztambul kártya lesz.”
A teljes írást itt találjátok.
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Utolsó kommentek