Ha valaki a húszas évei végére már öt országban élt, akkor alighanem tud egyet s mást azokról a kihívásokról, melyek külföldre költözéskor érik az embert. Márpedig Lily éppen ebben a cipőben jár, így alighanem érdemes elolvasni, mi az a tíz dolog, amit a legfontosabbnak tart a határátkelésben.
Perutól Nagy-Britannián és Olaszországon át Litvániáig vezetett a kanadai Lily útja (na, pont egy országot hagytam ki, Guatemalát) és mint írta, mindegyik határátkelés teljesen más, egyedi, felejthetetlen élményekkel ajándékozta meg.
Lássuk, mik azok a tanulságok, amiket levont magának ezekből a kalandokból!
1. Megtenni valamit, amitől félsz, az egyik legjobb érzés a világon
A külföldre költözés az egyik legkeményebb kihívás, ami elé magadat, a mindennapos rutinjaid, a komfortzónád, az általad élt életet állíthatod. Ideges leszel, félsz, szorongsz. De folytatod és mindenáron végigcsinálod. Ami csodás.
Megtenni valamit a félelmeid ellenére hihetetlen dolog, egyúttal hatalmas lökést ad az önbizalmadnak és mindannak, amit a jövőben elérhetsz.
2. Többre vagy képes, mint gondolnád
Az első pontot folytatva, amikor az ember külföldre költözik, különösen, ha egyedül teszi, gyorsan rájön, hogy csak magára számíthat. Nyilván sok barátságos, kedves emberrel találkozik, új barátokat szerez, és bármikor felhívhatja a szeretteit, de azért csak magára számíthat. Ami egyszerre félelmetes és csodálatos.
Megtanulsz bízni az ösztönödben, megoldani a saját problémáidat, sokkal találékonyabb leszel, mint korábban bármikor. A határokat átlépve, kilépve a komfortzónából kiderül, hogy ez az erő mindig is benned volt.
3. A határátkelés nem (csak) a csodás fotókról és a kalandokról szól
Amikor az ember megérkezik új otthonába, akkor mindent elsöpör az első hetek izgalma (a Határátkelő 8 és fél éve alatt annyi blogot láttam beindulni napi, aztán heti, majd csak havi posztokkal, végül eltűnni, hogy megszámolni sem tudnám), minden csodás, izgalmas, fotóra, posztra méltó.
Ami persze félrevezető is lehet annak, aki kívülről követi az eseményeket, hiszen viszonylag ritkák azok a fotók, melyeken a hivatalokban sorban álló embereket látni ügyintézés közben, kevesen írnak a nyelvi akadályokról, stb. is.
Pedig ezek is a határátkelés részei – miként természetesen a mesés fotók és a fantasztikus kalandok…
4. Túl sok a holmid
Amikor az embernek össze kell pakolnia az életét pár bőröndbe, akkor jön rá, mennyi (sokszor felesleges) holmit halmozott fel az évek, évtizedek során. Ezek 90 százaléka jó eséllyel egyáltalán nem hiányozna neki.
Ha az ember többször költözik, egyre hajlamosabb lesz feltenni magának a kérdést: „tényleg szükségem van erre vagy arra a holmira?”.
5. Hullámhegyek és hullámvölgyek
A kultúrsokkról rengeteg szó esett már a Határátkelőn, így ebbe nem is mennék bele mélyebben (akit érdekel, az ide kattintva jó pár, a témába eső posztot talál).
Érdemesebb inkább arra kitérni, hogy külföldön élve az ember sajnos lemarad bizonyos fontos (néha boldog, néha szomorú) eseményekről a családi, baráti körben. Ezek a mélypontok.
Az érme másik oldalán viszont ott vannak azok az új tapasztalatok, új hobbik, új kapcsolatok, az otthonról nézve hihetetlen lehetőségek, kalandok, melyek az utazással és egy új országgal együtt járnak.
Mert egy dologban biztos lehet az ember: külföldön élve olyan élmények, hatások érik majd, amiket otthon talán el sem tudott képzelni és legalább lesz majd miről mesélni az unokáknak…
6. Más emberként megyünk haza (minden alkalommal)
A fentiekből az is következik, hogy az élmének hatására más emberré válunk. Másként látjuk a világot, más tapasztalatok érnek, másként gondolkodunk, befogadtunk egy másik kultúrát, életmódot – és ezt senki sem veheti el tőlünk.
7. Lesznek, akik nem értik
Eleve sokan nem értik majd, miért mentünk el, azt meg pláne, hogy megváltoztunk. Ezzel voltaképpen nincs semmi baj. Ehhez kapcsolódik az a furcsa tapasztalat, hogy miközben mindenki kíváncsi arra, mi történik velünk, egy idő után azt vehetjük észre, hogy lesznek, akiknél ez a kíváncsiság egyszerűen elenyészik.
Ez nem azért van, mert nem érdekli őket, mi történt velünk, egyszerűen képtelenek követni a bennünk lezajlott változásokat, hogy mások vagyunk, mint amikor elmentünk.
A helyzet az, hogy sok ember számára túl nagy kihívás viszonyulni az általa nem értett dolgokhoz, ami azért nehéz, mert számunkra viszont ez életünk meghatározó időszaka.
Persze igaz ez fordítva is: mi sem feltétlenül tudjuk tartani a lépést az évek során változó, otthon maradt barátokkal és családdal. Ám jó esetben idővel azért kiegyenesednek a dolgok.
8. A változás jó
Ha már az előbb a változásról esett szó, szögezzük le gyorsan, hogy a változás jó dolog. Külföldön élve rengeteg új, akár szokatlan dolgot tapasztalunk meg, amitől érettebbé válunk (még akkor is, ha már bőven felnőttként vágunk neki a kalandnak).
Olyasmiket látunk és élünk át, amire jó eséllyel nem lett volna lehetőségünk, ha maradunk a fenekünkön. Tanulunk, változunk, haladunk előre – és ez igaz a határátkelés esetében is (meg persze akkor is, ha maradunk otthon…).
9. Nem kell szégyellni az érzelmeket
Azért, mert összeszedtük a bátorságunk és kiléptünk a komfortzónából, az nem azt jelenti, hogy tilos szomorúnak, magányosnak, idegesnek lennünk, vagy akár néha félni kicsit.
Ez persze megint amolyan sablondumának tűnik, de fontos, hogy engedjük ezeket az érzelmeket. Miként az is teljesen rendjén van, ha hiányoznak az otthoniak, a család, a barátok.
10. Az élet mindenkinek megy tovább
Noha ebben sincs semmi új, sokan hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy az otthon maradottak élete sem áll le attól, hogy mi nem vagyunk ott. Sok hazatérő határátkelő döbben meg akkor, amikor hazatérve más viszonyokat, kapcsolatokat, dinamikát talál, mint amikor elment.
Pedig a határátkeléssel arra is szavazunk, hogy kimaradunk az addigi családi, baráti kör változásaiból. Változnak az emberek otthon is, azaz amikor hazatérünk, fontos, hogy ezzel tisztában legyünk és megfelelő érzékenységgel álljunk hozzá.
Lily írása először itt jelent meg.
Kövesd a Határátkelőt az Instagrammon is!
(Fotó: instagram.com/lilyslensonlife)
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Utolsó kommentek