Abban semmi újdonság nincs, hogy a brit főváros rengeteg magyar otthonává vált az elmúlt években. Persze London drága is, az időjárás sem olyan, mint Magyarországon, az ételek is mások, és persze sok embernek az elején meg kell küzdeni az előrejutásért. A mai poszt egy vélemény (Sándoré), ami elé csak annyi személyes megjegyzést bocsátanék, hogy bár akad igazság abban, amit leír, én kénytelen vagyok elfogultságot bejelenteni, mert nagyon szeretem Londont.
„Egy kicsit elnagyolt, lényegre törő az írás, de ezt szándékosan tettem. Nem kell a rizsa… (a leírt költségek – ezt a kommentelőknek írom -, tudom, hogy nem pontosak, sok mindentől függenek, de próbáltam egy átlagot vonni.)
Egy jó ismerősöm (aki a párjával boldogan, jól és rendezett körülmények között él itthon) megkeresett pár hete:
- Légy szíves világosíts már fel a londoni helyzetről! Úgy döntöttünk, hogy megpróbálunk Angliában boldogulni, de az interneten egymásnak teljesen ellentmondó véleményeket olvasunk a párommal. Valaki odáig és vissza van Angliáért, valaki pedig szidja, mint a bokrot. Talán te világosabban és objektívebben látod az ottani életet, mivel éltetek a pároddal odakint.
- Drága barátom, de mi a fészkes fenének akartok odaköltözni?
- Tudod, itthon semmire sem jutunk az életben, csak egy helyben toporgunk… a gyerekvállalásra sem tudunk gondolni… és még sorolhatnám. Mesélj, ne kelljen már mindent kihúzni belőled, persze elsősorban a fizetésekről és a megélhetési költségekről és egyéb fontos körülményekről!
- Gondolom ugyanolyan, vagy jobb színvonalon szeretnének élni, mint Magyarországon?
- Természetesen, hiszen azért mennénk! (Hülye egy kérdés, az arcára volt írva.)
- Rendben - sóhajtottam, tudván, hogy nehéz lesz vele elhitetnem a tényeket -, akkor sorolom: egy szép, száraz, világos bútorozott 60-70 m2-es lakás - olyan, amilyenben most éltek - Londonban rezsivel együtt: 1200 font (jó helyen, nem a gettóban). A közlekedés két embernek kb. 240 font, ez persze lehet kicsivel kevesebb és több is. Autóbiztosítás és tankolás kb. 250 font. Cigaretta (mivel mindketten dohányoznak): minimum 300 font. Szórakozás (mivel ti mindketten nagyon szerettek bulizni): 200 font. Kaja + háztartás: 300-400 font. Szóval – kettőtöknek – minimálisan 2500 fontot meg kell keresni odakint, ez persze csak egy becslés… Viszont nektek komoly nyelvtudás nélkül (alapfokú angollal), nehéz lesz megkeresni még a 2000 fontot is az első 1-2 évben! A takarítás, mosogatás és a többi, sajnos csak 900-950 fontot hoz fejenként a konyhára havonta.
Döbbenet az arcán!!!
- De hát hogyhogy???? Itthon 300-350 rugót keresünk az asszonnyal, szép, bútorozott lakást bérlünk, bulizunk, haverokkal sörözni járunk, cigizünk, fent tartjuk az autót és még nyaralásra is jut!!!! Te haver ne akarj átvágni, tele a Facebook, hogy Londonban milyen sokat lehet félrerakni!!! Hogy milyen klassz az élet, semmire sincs gond, állandóan buliznak és jól élnek, pedig olyanok írják, akik cseppnyi nyelvtudás nélkül mentek ki és takarítanak, vagy mit tudom én!
- Háááát… akkor elmondom, hogyan működik a dolog odakint az első időszakban. Szobát béreltek, ami 400 font (10-en laktok egy házban, ami dohos és hideg általában, természetesen bérelhettek olyan házban is, ahol csak magyarok laknak), persze közös a fürdőszoba, wc, konyha. Csak keveset cigiztek (ha sikerül itthonról vagy lengyelből csempészett cigit venned, akkor többet is lehet), nem bulizol (maximum elmész a magyarokhoz és ültök kint a kertben pár sör mellett, és persze elmehettek az ingyenes múzeumokba és a sétálni a Temze partján, várost nézni stb, van mit nézni Londonban), az autót pedig egyelőre felejtsd el. A közlekedés és kaja költségeket azok maradnak, és így ketten 1200-1500 fontból ki tudtuk jönni és marad bőségesen pénz hazalátogatni és nyaralni is! Hozzáteszem, a szoba nem túl nagy, egy franciaágy féleség, egy szekrény és asztal 2 darab székkel – tettem hozzá. – Ezek után ti is rakhattok ki a luxusnyaralásról képeket a Facebookra!
- Most marhulsz mi??? Hogy én egy szobában éldegéljek, más emberekkel közösködjek a fürdőn, wc-n és a konyhán is??? Szinte semmi mozi, cigi, buli, sörözés és még autóm se legyen? Most szívatsz tudom… akkor az a sok okos tojás a neten miért olyan elégedett az életével?? Akkor mire verik magukat, hogyha ilyen körülmények között élnek!! Én ezt nem értem!!!
- Erről őket kellene megkérdezned, de én nem szívatlak isten bizony! Hogyha szorgalmasak vagytok és kibírjátok az első éveket (az időjárást, az órákig tartó buszozást a munkahelyre, a közösködést a lakásban stb.), akkor jobbá fordulhat a sorsotok! Béreltek egy nagy házat és a szobákat kiadjátok az újonnan Londonba költöző magyaroknak… akkor ti ingyen és bérmentve éltek a házban, mert a lakók kifizetik a ház bérleti díját és a rezsi jelentős részét is! Autót is vehettek már (mivel nagyon olcsó) és nyaralhattok évente akár kétszer is!
- Basszus, de akkor is másokkal kell közösködni szinte mindenen… marad a közös fürdő, WC, konyha? És a nemi élet? Hogy a francba lehet egy lakásba egy csomó idegennel? Beosztani a fürdő, WC, konyha használatot? Ez így nem túl igénytelen? Ez nem túl megalázó?
- Valamit valamiért, a „jobb élet” reményében – mosolyogtam. – Csináljátok halkan! A szexet, mert nagyon vékonyak a falak, a mi londoni szobánkban még azt is hallottuk, ahogy a felettünk lakó megfordult az ágyában! Nem egy leányálom, de biztos ki lehet bírni, hiszen a legtöbb magyar így él Londonban.
- Hát köszi, basszus, elmesélem az asszonynak, amit elmondtál, de én úgy hiszem, nem megyünk Londonba!
Ennyiben maradtunk és miután megittunk egy-két sört a sarki vendéglőben elköszöntünk egymástól és ki-ki ment az otthonába.
Pedig még annyi mindent el akartam neki mondani: a honvágyról, az ehetetlen ételekről, a nagyképű angolokról, a rengetek afrikai, ázsiai bevándorlóról, a negyedekről, ahová a már taxisok sem mennek be, a borzalmas zsúfoltságról az utakon, a megszokhatatlan időjárásról, a koszról és szemétről bizonyos negyedekben… és még sorolhatnám. De idézve „nagyszerű” politikusunkat: „..el lehet menni…”
Még csak annyit tennék hozzá: természetesen azoknak, akik megfelelő szak- és nyelvtudással rendelkeznek, teljesen más az élete Londonban. Nekik akár Anglia lehet a tejjel-mézzel folyó Kánaán, bár ki tudja…”
A kommentelési szabályokról itt olvashatsz.
Utolsó kommentek