oldaldobozjavitott.jpg

kozelet_hataratkelo_widget.jpg

Utolsó kommentek

Kívül tágasabb!

Nincs megjeleníthető elem

Gazdagisztán

Nincs megjeleníthető elem

2012. december 24. 06:55,  Karácsony a világ körül – ausztrálok, brazilok és franciák 22 komment

2012. december 24. 06:55 Határátkelő

Karácsony a világ körül – ausztrálok, brazilok és franciák

Hogyan is ünnepelhetnénk másként a karácsonyt, mint egy röpke világkörüli úttal. Ez a röpke út három napig tart majd, és az országfelelősök vezénylik le. Ma Ausztrália (SMG), Brazília (hyppia) és Franciaország (Barbi) szokásaiba pillanthatunk be. Remélem, a készülődés, az utolsó simítások mellett marad kis időtök arra, hogy végigolvassátok a posztot – ígérem, érdemes!

Ausztrália dekorált ház.jpg

Műfenyők a nyárban (Ausztrália - SMG ©)

Este hatkor kilépek Melbourne központjában a munkahelyemről és felveszem a napszemüvegem. Elsétálok az egyik főtéren díszelgő több tucat műfenyő mellett, majd belehuppanok az itt álló nyugágyak egyikébe és ritmusosan ringatom a lábamat a hangszórókból áradó Jingle Bells dallamára. Tiszta karácsonyi hangulat! Ez az ausztrál december.

Itt karácsonykor meleg, gyakran harmincöt fok van. De hiába a hőség, az angolszász hagyományoknak köszönhetően az ünnepi menü sült krumpli és töltött pulyka. Így karácsony napján a konyhákban hatvan, de legalább ötvenöt fok is lehet. Szerencsére sok családnak van medence a kertjében.

Sör és puding

Mégis a legtöbben sörrel jegelik magukat. Míg az asszonyok asztalt terítenek, krumplit pucolnak és lakást dekorálnak, addig a férfiak alkohollal kezükben ácsorognak odakint a barbie mellett. Barbie nélkül ugyanis nincs igazi ausztrál ünnep. Mindenkinek van legalább egy barbie-ja. A kis, kerek háromlábúak elférnek még egy hatodik emeleti garzon erkélyén is. De jártam már olyan családi házban ahol két szántóeke nagyságú barbie-n (azaz barbeque-n: grillsütőn) sütötték a húsokat.

A hagyományos karácsonyi desszertet karácsonyi pudingnak hívják, amelynek semmi köze a Magyarországon megszokott pudinghoz. Ennek az angolszász ragadós mazsolakupacnak még a látványa sem étvágygerjesztő. A süteményt a nagymamák készítik el hónapokkal az ünnepek előtt – a fiatalabb generáció készen veszi a közértben -, s az ebéd után brandy-szósszal nyakon öntve tálalják. Főzés közben, ha a pudingot az óramutató járásával egy irányba kevergetik, és közben kívánnak is valamit, akkor az állítólag az új évben valóra is válik.

margo asztala Ausztrália.JPG

A nagy fenyőfa-kérdés

A karácsonyi ebédet 25.-én fogyasztják el az ausztrálok. Szentestét nem ülnek, sőt 24.-e munkanap. A fát már december elsején feldíszítik. A karácsonyfa általában mű, de nem mindig zöld. Tavaly vettünk igazi fenyőt, de Szentestére barnává változott. Kiszáradt. Az utolsó percben sikerült egy műfát beszereznünk.

Idén egy jótékonysági szervezettől rendeltünk fenyőfát, amelyet persze nem csak azért tettünk, mert a kivágott helyébe új fát ültetnek, hanem azért is, mert önkéntesek szállították házhoz. Most már tudjuk, hogy vízbe kell állítani a karácsonyfát, hogy kibírja az ünnepekig. Itt nem csak a fára aggatnak díszeket, hanem más angolszász kultúrákhoz hasonlóan, az egész házat kidekorálják. Ki kívülről, ki belülről.

Már november végén ideglázban égnek az asszonyok: milyen színű legyen a karácsonyfa, milyen dekorációt rakjanak a kandalló fölé, stb. Decemberben esténként kihagyhatatlan program a karácsonyi fények nézegetése. Az emberek ilyenkor körbeautókázzák a környéket és megállnak minden olyan ház előtt, amely fényáradatban úszik és nézik milyen szép, milyen giccses.

Emlékeztető az ünnep lényegéről

A legtöbb feldíszített ház lakói esténként kinyitják a kapukat és beengedik a nézelődőket az udvarra. Néhol aprópénzt kérnek belépődíjként. A bevételből néhányan a villanyszámlájukat fedezik, mások pedig non-profit szervezeteket támogatnak vele. Jártunk olyan kidíszített háznál, ahol műhavat is fújtak, s az udvari gyepet befedték fehér kabátbélésszerű anyaggal.

Egy másik háznál a garázsban kiállítást rendeztek, ahol legalább 50 különböző életnagyságú mikulás rázta magát és énekelgetett. Lelkesebb keresztény hívő emberek ilyenkor kiállnak az ultra-módon feldíszített házak elé és minden arra járónak kezébe nyomják az evangéliumot, hogy ne felejtsék el, miről is szól az ünnep. Pedig sokan már elfelejtették, vagy még sosem hallottak róla.

Templomba még karácsony reggel sem járnak sokan, hiszen akkor érkezik a Mikulás (itt nincs Jézuska). A gyerekek általában már hajnalban felkelnek és elkezdik kibontani az ajándékokat, amelyeket a Mikulás (szülők) éjjel a fa alá helyeztek. Minden ausztrálnak van egy karácsonyi zsákja is vagy zoknija, amelyet kilógat a kandallóra vagy a falra. Persze azt remélve, hogy a Mikulás (vagy valaki más) megtömi mindenféle apró ajándékkal.

A gyerekeknek itt kicsit nehezebb dolguk van, ugyanis több hitet igényel elhinni, hogy a forró nyáron a Mikulás bundában érkezik szánon, amelyet itt sosem látott rénszarvasok húznak. Ezért egyre többen mondják a kicsiknek, hogy ide a Miki szörfdeszkán jön, amelyet kenguruk üzemeltetnek. Kicsit képzavaros, de mindent meg kell tenni a mítosz hallhatatlansága érdekében.

Tomboló multikulti

Mivel Ausztrália multikulturális ország, sokan nem a keresztény kultúrában nőttek fel. Az állam szeretné ha minden vallás egymással békességben megférne, ezért a karácsonyt is kicsit megcsorbítja a politikai korrektség. A munkahelyeken ilyenkor már nem karácsonyi bulikat rendeznek, hanem év-vége partikat. A kellemes karácsonyi ünnepek helyett pedig azt illik mondani, hogy Boldog Ünnepeket! Habár, még ajánlatosabb a Boldog Bolondozás! felkiáltással (Happy Silly Season!) köszönteni munkatársainkat, így elvileg nem sértjük meg a más vallású embereket és kevesebb az esély arra is, hogy valaki feljelentsen minket a humán erőforrás menedzsernél vallásos zaklatás miatt.

A minap egy hittantanár, aki ma már általános hitismeretet tanít, azon agonizált, hogy törvényellenes lenne-e, ha olyan karácsonyi énekeket énekeltetne az állami iskolában a gyerekekkel, amelyek a jászolban fekvő Jézusról szólnak. A muzulmán megsértődne, a hindu meg nem is értené. – mondta. Zsidó, muzulmán, sőt hindu barátaimat valójában nem zavarja Jézus születésének ünnepe, lehet inkább azokat idegesíti, akik minden vallástól egyöntetűen agybajt kapnak.

Mindenesetre december közepén a városok parkjaiban több helyen is rendeznek gyertyafényes hangversenyeket, amelyek keretében az emberek gyertyával a kezükben, piknik plédeken ülve együtt énekelnek karácsonyi zsoltárokat.

A perzsák esete az úrvacsorával

Ausztráliában rengeteg bevándorló él, sokan családjuktól és barátaiktól távol, igen egyedül érzik ilyenkor magukat. Az utcák kiüresednek, a boltok bezárnak. S bár a karácsony napját férjem családjával töltjük, a Szenteste mindig jó alkalmat nyújt arra, hogy meghívjunk olyanokat, akiknek egyébként nem lenne hova menniük.

Két éve egy tucat perzsa töltötte nálunk a Szentestét, majd együtt mentünk éjfélkor istentiszteletre. Az egyik iráni házaspár még sosem járt keresztény templomban. Az úrvacsoravétel előtt, mikor a lelkipásztor mindenkit megkért, hogy járuljanak az asztalhoz, az irániak a fülembe súgták illedelmesen, hogy ők nem szeretnének az asztalhoz járulni, mert már korábban vacsoráztak.

Egy-szó, mint száz: vallásuktól függetlenül, mindig mindenki szívesen eljött, akiket eddig meghívunk magunkhoz szentestézni. Hiszen a politikai korrektség és a nagy meleg ellenére, a karácsony Ausztráliában is mégiscsak a szeretet ünnepe.

Karácsony Rióban (Brazília - hyppia)

Rio télapó gatyában.jpg

A karácsonyi őrület itt is már november elején elkezdődött. Talán még durvábban, mint otthon. A legutolsó talponállóban is van karácsonyfa, mindenhol égők, díszek, villogók, műhó és Mikulás. A karácsonyi vásárban a kis házikók teteje fehér, mintha hó borítaná. Mindeközben alsó hangon 30 fok van...

Valahogy hozzáalakíthatnák szerintem az itteni körülményekhez, nem feltétlenül ragaszkodva az amerikai vagy európai szokásokhoz. Például miért kell fenyőfát díszíteni, amikor az itt nem egy jellemző növény? Díszíthetnének mondjuk pálmát.

Vagy szegény Mikulás, ugyanúgy prémes nagykabátot visel itt is, ehelyett lehetne akár bermudában is... Így sokkal brazilosabb lenne az ünnep és nem lenne az az érzésem, hogy próbálnak koppintani valamit, ami itt nincs és furán is néz ki...

Szombatonként koncertek és tűzijáték

A képen látható fa egy tavon lett felállítva, és néha mozgatják, hogy mindenkinek jusson a látványból. :) Minden szombaton ünnepséget rendeznek Advent és a Fa alkalmából, ilyenkor koncertek vannak és tűzijáték. A képet az ablakunkból készítettem. A másik jobb minőségű és szebb, azt nyilván nem én csináltam. :D

Rio 1 saját.jpg

Az ajándékokat a Mikulás, azaz Papa Noel hozza, aki itt is ugyanolyan öreg, fehér szakállú, piros kabátos, aranyos bácsi. Ez kicsit elgondolkodtatott, hogy akkor vakon tényleg létezik-e? :)

Mint otthon...

Brazíliában csak 25-e munkaszüneti nap, de a cégek általában jófejek és előbb elengedik a dolgozókat, vagy éppenséggel be se kell menni. Suli ilyenkor már nincs, mert nyári szünet van februárig.

Rio 2.jpg

A braziloknak fontos ünnep a Karácsony, ilyenkor itt is összegyűlik a nagy család, átadják az ajándékokat, jó nagyokat zabálnak, iszogatnak, csakúgy, mint otthon. Arra most nem térnék ki, hogy azért mennyire más egy számomra tökidegen (leszámítva a szülőket és a tesót, senkit sem ismerek) családdal ünnepelni a sajátom helyett...

Boldog karácsonyt!
Feliz Natal!

Rio pálmákkal.jpg

Lazac, kagyló, osztriga (Franciaország - Barbi)

Itt igazából ez a legkülönlegesebb ünnep. Nagy gondot fordítanak a karácsonyi díszítésre. Párizs belvárosában már november végétől nagyon sok helyen látni gyönyörű díszeket.

Sajnos hó nem nagyon van, így a fehér karácsony is elmarad. Ha véletlenül mégis havazik, a város a feje tetejére áll. Megbénul a közlekedés. Nincsenek ilyesmire felkészülve... :)

A karácsonyfát már december elején feldíszítik, és ott ékeskedik az otthonokban. A karácsonyi menü tipikus francia ételekből áll: lazac, kagyló, osztriga, libamájpástétom. Elmaradhatatlan persze a sajt is, kivéve, amikor az előétel és a főétel annyira laktató, hogy már nem érdemes azt is az asztalra tenni. (Szóval mégis elmarad...)

Párizs vásár.JPG

A fatörzs és a mindent óvó hamu

A hagyományos desszert a fatörzs (a nálunk is ismert kávés-csokis krémmel töltött piskótatekercs), amit marcipánfenyővel díszítenek, a havat porcukorból varázsolják rá.

A hagyomány még a XII. századból ered, ekkor a karácsonyeste fénypontja az volt, amikor egy frissen kivágott fából vittek be egy darabot, sóval, olajjal és borral meglocsolták, és meggyújtották – abban a hitben, hogy a fa hamuja megóvja a házat minden rossztól.

A Szenteste és az ünnepek menete ezen kívül hasonlóan zajlik, mint otthon. A család 24-én együtt vacsorázik, és aznap este ajándékoznak.

Én karácsonykor szeretek hazautazni a családomhoz, idén is ezt teszem."

Párizs karácsonyfa.JPG

Mit is tehetnék mindehhez hozzá: legyetek akárhol a világban, BOLDOG, BÉKÉS KARÁCSONYT MINDANNYIÓTOKNAK!!!

(Ez a poszt tavaly karácsonykor már megjelent a Határátkelő előző oldalán, ide kattintva olvashatjátok el.)

A kommentekben pedig kíváncsian várom, ki hogyan ünnepel, hiszen nem csak országonként, de családonként is változnak a szokások.

Gyere és csatlakozz hozzánk a Facebook-on!
Ha inkább levelet írnál, elmesélnéd a személyes történeted,
azt a következő címen teheted meg: hataratkeloKUKAChotmail.com

Címkék: Ausztrália Brazília Karácsony Franciaország

A bejegyzés trackback címe:

https://hataratkelo.blog.hu/api/trackback/id/tr174978274

Trackbackek, pingbackek:

Trackback: Fenyőfa panasza 2012.12.24. 11:09:51

Nekünk annyira nem buli ez a karácsony dolog. Megöltök minket, aztán a hulláinkat buzinak öltöztetitek.  - Erkölcsös?

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Liping 2012.12.24. 08:44:42

Itt nincs karácsony, de az eladókon sok felé mikulássapi van (elég röhejesen néznek ki) illetve dekoráció itt-ott előfordul.:)
A legbizarabb karácsonyi cucc, amit láttam, egy trombitáló télapós pénzbedobós gyermekszórakoztató játék volt egy bolt előtt.:)

BoGyesz 2012.12.24. 09:09:04

Mi megtartjuk a Szentestét itt a harminc fok melegben, Sydneyben. Van kis műkarácsonyfa és a nappali is tele van aggatva karácsonyi díszekkel. Szólnak a magyar karácsonyi dalok is, annak ellenére hogy csak én vagyok magyar a családban. :-)

A cégnél karácsonyi buli volt, nem év végi, és mindenki boldog karácsonyt kívánt a másiknak, annak ellenére, hogy nagyon nemzetközi a vállalat és a csoport csak fele lehet keresztény, de ez nem okozott problémát senkinek.

tucano 2012.12.24. 09:12:24

nem Papa Noel lesz az Brazíliában, hanem Papai Noel:)

pappito · http://pappito.com 2012.12.24. 09:29:57

itt ugyanaz van, mint Au-ban, karácsonyfa december elejétől, 24.-e munkanap

Meg, mivel fél nappal előréb járunk, túl is vagyunk a dolgon.

Boldog karácsonyt

tildy[UK] · http://tildy.blog.hu 2012.12.24. 10:41:33

Itt ugy latom, nem lehet karacsony pulyka nelkul. Ha nincs hatalmas pulyka, akkor huh nem is tudom mi kerulne nekik az asztalra. Van , aki tolti a pulykat, van aki nem.
Es termesztesen nem maradhat el a karacsonyi puding sem, brandyvel lelocsolva , es meggyujtva.

Nalunk lazac lesz vacsorara.

Ami meg unnepi etel, valami miatt a keshudioval, a granatalmaval keszult etelek. Rendszeresen keszitenek ilyesmit karacsonykor.

A masik meglepo dolog, amit a 60 korulimunkatarsam meselt, hogy regebben errefele is raktak kis edessegeket a fara. Bonbont, cukrot ezt azt.

Na de most "megyek dolgozni" , igaz csak itthonrol. Dec 24. itt munkanap.

hagyma · http://hagyma.blog.hu/ 2012.12.24. 11:33:09

nem tudom miert emeli k mindenki dec 24 otthon sem munkaszuneti nap
ahogy itt sem, ,sot nalunk a karacsony 1 napos

tildy[UK] · http://tildy.blog.hu 2012.12.24. 11:40:31

@hagyma: rosszul tudod, otthon ezt a napot mar elore ledolgoztak.

hagyma · http://hagyma.blog.hu/ 2012.12.24. 11:44:11

@tildy:): tehat akkor nem munkaszuneti nap.....
az mas kerdes, hogy ma nem dolgoznak / a zom/

Csesztike 2012.12.24. 11:45:54

Sziasztok! Èn úgy tudom franciáknál az ajándékozás másnap van. Az ételre valóban nagy gondot forditanak,órákig képesek enni,a bolt teli van gusztábbnál gusztább ételekkel,ilyenkor sokat fondüznek,forralt bor,forralt narancs. A karácsonyi vásár Starsbourgban a legszebb,nagyon szerettem, de itt Nizzàban sem semmi....a munkatársaim azt is emlitették, a tőzsgyökeres,idős farnciàknàl a karácsonyi menü a hal, nem tudom a nevét melyik amit halàszlészerüségbe mártogatnak...

BoGyesz 2012.12.24. 12:10:40

Mi bezártuk a céget 21.-én, pénteken és csak jan másodikán nyitunk, úgyhogy egy hét szabi.

Ez a harminc fok "kicsit" elvette a karácsonyi hangulatot. :-D

vénszivar 2012.12.24. 14:31:05

Na te barom! itt is értetlenkedsz !?! Kussolj, ott ugass! :)

maxval, a gondolkodni próbáló birca · http://maxval.co.nr 2012.12.24. 16:48:30

@hagyma:

Igazad van, kevés országban munkaszüneti nap a december 24. Bulgáriában pl. az, de kicsi a jelentősége, gyakorlatilag csak az állami és önkormányzati alkalmazottakat érinti, a magánszférában nincs különbség a napok között, az év 365/366 napja de facto munkanap.

Trójai 2012.12.24. 16:58:01

Hát úgy ünneplünk, hogy 24. délre átmegyek a szülőkhöz tesómékkal együtt, ajándékozás, kaja, majd hazatérés és punnyadás.

váj mí 2012.12.24. 19:56:52

Melózni karácsonykor a legjobb... át is nevezem munka ünnepévé. ;)
Különben itt 10 fok van, Celsiusban és pluszban. És hál'istennek a bevásárló utcán kívül nem igazán cicomázták ki a várost.
Ja, és nem szeressem a karácsonyt.

hagyma · http://hagyma.blog.hu/ 2012.12.24. 20:46:32

@maxval, a gondolkodni próbáló birca: nalunk azert van, mert ha kell is dolgozni akkor duplan fizetik es persze ha szabadnapos vagy akkor szimplan

nalunk is meglepoen meleg van 50 F
szuk csaladi korben vacsora, 1 uveg bor, tana gondolom tv

nyuszigonosz 2012.12.24. 20:58:29

Meglepöen meleg volt ma: +10 fok és szikrázó napsütés!

Ma hagytam a Jézuskát dolgozni, hagy tegye a dolgát. :)

Sanyi9 2012.12.24. 21:45:46

@váj mí: vannak kliensek? Ilyenkor nem mennek haza a lanyok?

váj mí 2012.12.24. 22:47:19

@Sanyi9: Nem mindenki. A családosok, de persze, pláne, akinek még kicsi a gyereke. Kliensek meg mindig akadnak. Elképesztően sok a szingli férfi.

lendkívül magas langú embel Lómában 2012.12.24. 22:49:07

Az Iraki Kurdisztánban a zulu ünnepeket is megtartanák, ha tudnának róla, csak ne kelljen nyitva tartani a hivatalokat. Havonta- kéthavonta van vmi ünnep (állami, vagy vallási), de akkor minimum egy hétre megáll az élet.
A kaja ugyanaz lenne mint bármikor máskor (gombaporleves, rizs-tészta-krumpli, csirke(szárny), meg vmi gombás marhaság), ám jó előre felkészült munkatársak összedobtak némi halászlevet.
Az északi részeken éppenséggel lehet havat látni napközben (ha épp nem szakad az eső), a Zargosz magasabb vonulatain lévő hósapkák formájában. Reggel 3 fok, délután, tiszta idő esetén 10-13, esőben 3-5.

blackhairlady 2012.12.25. 23:22:14

@hagyma: Nalunk Houstonban is nagyon jo ido van (volt), 70-73 F.

Legyél te is országfelelős!

Ahol már ott vagyunk: Ausztria, Ausztrália, Belgium, Brazília, Brunei, Ciprus, Chile, Csehország, Dánia, Egyesült Államok, Franciaország, Hollandia, India, Izland, Izrael, Japán, Kambodzsa, Kanada, Kanári-szigetek, Málta, Mexikó, Nagy-Britannia, Németország, Norvégia, Olaszország, Omán, Spanyolország, Srí Lanka, Svájc, Svédország, Szingapúr, Törökország és Új-Zéland.

Jelentkezni (valamint az országfelelősökkel a kapcsolatot felvenni) a hataratkeloKUKAChotmail.com címen lehet.

süti beállítások módosítása