Ma már csak szerény sziluettje látható Magyarország legrégibb szabálytalan alaprajzú, belső tornyos kővárának.
Akárhova is kirándulunk, mindig érdekes gondolat egy várrom esetében, hogy vajon milyen lehetett akkor, amikor még a maga teljességében létezett. Ez pedig Nógrád váránál sincs másképp. Ma már csak a falak romjai, és néhány fal maradványa látható az egyébként káprázatosan szép helyen lévő várnak.
A XI. században épült nógrádi ispánsági vár sokáig királyi kézben volt, mielőtt átkerült a Váci egyházmegyéhez. Ekkor építették a belsővárat, aminek jelenleg igen csonka maradványa látható. Az építkezés valamikor a XV. század végén fejeződtek be, hogy 1544-ben harc nélkül elfoglalja a török sereg.
Csak 50 évvel később egy rövid időre foglalhatták vissza a magyarok, hogy 1663-ban ismét török kézre kerüljön. Katonai jelentőségét egy villám törte ketté 1685-ben, amelynek következtében a belsővár magas öregtornyában tárolt puskapor felrobbant. Ezután az enyészeté lett, mára pedig sajnos ott tartunk, hogy alig maradt valami a hajdan szép várból, ráadásul jelenleg nem is látogatható állapota miatt.
Addig is amíg nem lehet személyesen is felfedezni a várat, nézzünk pár csodás képet arról, milyen is lehetett fénykorában Nógrád vára.
Fotók: pazirik
Ha tetszett a cikk kövess minket a Facebookon is